Zajęcia matematyczne dla przedszkolaków w ExploraPark

29.05.2024 przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach matematycznych w ExploraPark w Wałbrzychu.

Warsztaty matematyczne dla przedszkolaków w ExploraPark w Wałbrzychu są doskonałym przykładem nauki poprzez zabawę. Zajęcia te zostały zaprojektowane tak, aby wprowadzić najmłodszych w świat matematyki w sposób przystępny i fascynujący. Poniżej znajduje się szczegółowy opis takich warsztatów:

Warsztaty zaczynają się od powitania dzieci przez prowadzących. Na początku krótko opowiadają o matematyce, podkreślając, że jest ona wszędzie wokół nas i że można się jej uczyć poprzez zabawę. Dzieci dowiadują się, co będą robić i jakich zagadnień matematycznych będą dotykać podczas zajęć.

Warsztaty składają się z kilku interaktywnych stacji, które dzieci odwiedzają w małych grupach. Każda stacja poświęcona jest innemu zagadnieniu matematycznemu.

1. Stacja Liczb i Liczenia
    • Dzieci uczą się liczyć poprzez różnorodne gry i zabawy, takie jak układanie kolorowych klocków w odpowiedniej kolejności czy liczenie przedmiotów na ilustracjach.
    • Gry polegają na rozpoznawaniu i sortowaniu cyfr oraz prostych operacjach dodawania i odejmowania z wykorzystaniem atrakcyjnych rekwizytów.
  2. Stacja Kształtów i Geometrii
    • Przedszkolaki poznają podstawowe figury geometryczne, takie jak koła, kwadraty, trójkąty i prostokąty.
    • Dzieci bawią się układankami, tworząc różne figury z geometrycznych kształtów, co rozwija ich wyobraźnię przestrzenną.
    • Prowadzący pokazują, jak różne kształty występują w codziennym życiu, np. koło w kole samochodowym, kwadrat w oknie.
  3. Stacja Mierzenia i Porównywania
    • Zajęcia na tej stacji koncentrują się na podstawowych pojęciach związanych z mierzeniem, takich jak długość, szerokość, wysokość i masa.
    • Dzieci uczą się porównywać przedmioty, np. który jest dłuższy, krótszy, cięższy lub lżejszy.
    • Zabawy z użyciem miar i wag, które dzieci mogą samodzielnie obsługiwać, co pozwala na praktyczne zrozumienie tych pojęć.
  4. Stacja Logiki i Wzorców
    • Dzieci bawią się w układanie wzorców i sekwencji, co pomaga w rozwijaniu logicznego myślenia.
    • Zadania polegają na uzupełnianiu brakujących elementów w sekwencji, dopasowywaniu kształtów i kolorów, oraz rozwiązywaniu prostych łamigłówek.

Po odwiedzeniu każdej stacji, dzieci mają czas na bardziej swobodne eksperymentowanie z materiałami edukacyjnymi. Mogą wrócić do stacji, które szczególnie je zainteresowały, i spędzić więcej czasu na aktywnościach, które sprawiają im najwięcej radości.

Na zakończenie warsztatów, wszyscy zebraliśmy się w sali głównej, gdzie prowadzący podsumowali to, czego dzieci się nauczyły. Przedszkolaki mają okazję podzielić się swoimi wrażeniami i osiągnięciami. Każde dziecko otrzymuje pamiątkowy magnes uczestnictwa w warsztatach matematycznych.

Dzieci wracają do przedszkola z nowymi umiejętnościami i wiedzą, a także z entuzjazmem do dalszego odkrywania świata matematyki. Warsztaty w ExploraPark z pewnością staną się dla nich niezapomnianym doświadczeniem, które połączy naukę z zabawą i rozwijaniem ciekawości poznawczej.

Warsztaty matematyczne w ExploraPark w Wałbrzychu są świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowania matematyką wśród najmłodszych, pokazując im, że matematyka to nie tylko liczby i równania, ale także fascynująca przygoda pełna odkryć.

Projekt „Przedszkolne triki z dziecięcej matematyki” dofinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego „Rosnę z matematyką”.

Joanna Nowaczyk

Comments are closed.