Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Janusza Korczaka
w Sokołowsku

W I półroczu roku szkolnego 2023/2024 sprzęt pozyskany w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości” został wykorzystany w trakcie różnorodnych uroczystości, konkursów, akcji, m. in.:

Międzynarodowy Dzień Kropki na stałe zapisał się w kalendarz imprez i uroczystości Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Sokołowsku. Od rana mnóstwo kolorów, kropek i kropeczek było widać na strojach i ubraniach społeczności szkolnej. Uczennice z koła artystycznego  pod kierunkiem naucz. Iwony Przybysz zaprezentowały przedstawienie na motywach książki Petera H. Reynoldsa „The Dot” czyli „Kropka”. Następnie przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas wykonywali prace plastyczne dowolną techniką. Kreatywność, praca zespołowa i wspólna zabawa, to  to co łączy nas w Dniu Kropki.

– Zarówno dorośli, jak i dzieci  doskonale rozumieją konieczność kształtowania postaw proekologicznych od najmłodszych lat, między innymi poprzez wdrażanie idei nieśmiecenia w naturze. 
W tym roku Akcja przebiega pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi!”.
Starsi i młodsi – wszyscy, którym bliska jest sprawa czystej i zdrowej planety – łączą się, by stworzyć wspólny front sprzątania własnych kawałków Polski i promować ideę nieśmiecenia w naturze. Przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły tradycyjnie przyłączyli się do Akcji. Dbajmy wszyscy o nasze Małe Ojczyzny – NIE ZAŚMIECAJMY NASZEJ PLANETY!

– 20. 09. 2023 Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie pt. „Perfekty i Ambaras” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.  Sztuka ta to  pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych stworów, odkrycie Liberlandii…To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać.

– Z okazji Dnia Chłopaka uczennice z klasy 1 razem z wychowawcą, złożyły życzenia swoim klasowym kolegom. Wręczyły też słodkie upominki.  

– Ślubuję uroczyście…

24.10.2023. W Publicznej Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sokołowsku uczniowie klasy I brali udział w uroczystości „Pasowania na ucznia”. Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pan Andrzej Lipiński – Burmistrz Mieroszowa

Pan Mariusz Pawlak – zastępca Burmistrza Mieroszowa

Panie: Małgorzata Czachor i Dominika Zimnowodzka – Radne Rady Miejskiej Mieroszowa

Pani Zofia Przygoda – Sołtys Sokołowska

Pan Tomasz Maciejewski – Prezes Zarządu Sanatoria Dolnośląskie

Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Dominika Zimnowodzka

Pani dyrektor – Grażyna Lektarska

Na uroczystość przybyli również rodzice i inni bliscy pierwszoklasistów, nauczyciele oraz uczniowie klas II – IV. Uczniowie klasy I pod opieką wychowawcy, p. Marioli Gimzickiej, przygotowali wiersze przeplatane piosenkami, tańcem oraz grą na skrzypcach. Apel poprowadzili uczniowie klas starszych. Po części artystycznej w wykonaniu pierwszoklasistów, nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Bohaterowie uroczystości otrzymali od zaproszonych gości oraz rodziców wiele prezentów. Po uroczystości przemieścili się razem z rodzicami do ośrodka „Odrodzenie” w Sokołowsku, gdzie czekał na uczniów poczęstunek. Potem przystąpili do warsztatów lepienia z gliny, poprowadzonych przez p. Dagny Borowską.  Dla dzieci, ale też rodziców, był to dzień pełen radości, przeżyć, emocji i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej pięknej uroczystości oraz za udostępnienie ośrodka „Odrodzenie”.

 Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z „Laboratoriów Przyszłości”.

– „Pola Nadziei” – z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w charytatywnej akcji „Pola Nadziei” (ang. Fields of Hope). Pierwsze „Pole Nadziei” w Polsce założono w Krakowie. Dziś takie miejsca powstają licznie przed budynkami urzędów, szkół oraz na terenach prywatnych posesji w wielu miastach. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominającym nam o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki.

Październik to miesiąc, kiedy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sokołowsku sadzili cebulki żonkili w ogrodzie przed budynkiem szkoły od strony parkingu. Udział w akcji Pola Nadziei to Szerzenie idei hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych, a także uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy.

– 3 listopada 2023 r.  w Auli im. Angeliusa Silesiusa uczniowie klas 4-8 obejrzeli profilaktyczny spektakl pt. „Dzieci sieci”. Przedstawienie poruszało bardzo aktualne tematy dzisiejszej szkolnej rzeczywistości. Pomimo tego, iż internet to jedno z największych osiągnięć XXI wieku, stanowi ogromne zagrożenie dla osób, które ufają innym w wirtualnym świecie. Uczniowie uświadomili sobie, iż prawdziwy przyjaciel to często ktoś z bliskiego otoczenia i nie zawsze warto szukać znajomości  w internecie, gdyż trudno sprawdzić, kto tak naprawdę, jest po drugiej stronie ekranu i jakie ma zamiary. 
Korzystajmy z sieci, ale przede wszystkim dbajmy o własne bezpieczeństwo!
Zdjęcia wykonano aparatem z programu rządowego Laboratoria Przyszłości. 

 Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych – Dnia 09.11.2023r. odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.  Do konkursu zgłosiło się 8 uczniow z klas 4-7.

Jurorzy spośród uczestników wyłonili trzy solistki, które będą reprezentować nas na gminnym konkursie w PSP w Kowalowej.

I miejsce zajęła Kalina Baranowska z klasy 4,

II miejsce zajęła Hanna Małys z klasy 5,

III miejsce zajęła Anastazja Prishlak z klasy 5.

Wszystkim uczestnikom i zwyciężczyniom gratulujemy.

Bardzo dziękujemy Jurorom: Pani Dyrektor Szkoły, Pani Pedagog i Księdzu Proboszczowi. Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród rzeczowych. Konkurs i do konkursu uczniów przygotowała naucz. muzyki Iwona Przybysz. Sprzęt nagłośnieniowy i aparat fotograf. wykorzystano z programu „Laboratoria Przyszłości”.

– Bieg Orląt Lwowskich – ogólnopolskie wydarzenie

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim biegu. Szkolnym koordynatorem była wychowawczyni klasy trzeciej p. Iwona Przybysz, a uczestnikami uczniowie klasy trzeciej. Do biegu włączył się nauczyciel wychowania fizycznego p. Michał Leszko, który przebiegł z dziećmi dystans 1421 m.

W tym roku, w całej Polsce wzięło udział prawie sześć tysięcy 9-latków. Wydarzenie to upamiętnia ofiary walk o wolność Lwowa w latach 1918-1919. Zginęło wówczas 1421 dzieci, a najmłodszy z nich Janek Kukawski miał właśnie 9 lat, dlatego też w wydarzeniu biorą udział tylko dziewięciolatkowie.

Podczas uroczystego apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, z rąk Pani Dyrektor Szkoły uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty i medale.

Pomysłodawcą ogólnopolskiego biegu jest Adam Kiwacki prezes Zarządu Głównego Towarzystwa  Lwowa i Kresów Wschodnich. Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym z programu „Laboratoria Przyszłości”.

„Kajtuś Czarodziej” – seans filmowy – 29.11.2023 roku uczniowie klasy V uczestniczyli w projekcji filmu „Kajtek Czarodziej” w kinie „Cinema City” w Wałbrzychu.  Film inspirowany twórczością Janusza Korczaka okazał się po 90 latach jak najbardziej aktualny dzisiaj. „Kajtek Czarodziej” to zabawny i pełen magii film, to opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata. Uczniowie, świetnie bawili się podczas seansu, który w lekki sposób oddał najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć! W perspektywie zbliżających się Mikołajek oraz świąt, film będzie dobrą podwaliną do dalszych rozmów z młodzieżą na temat kreatywnego i niezależnego myślenia, które jest nieodzowną częścią wolności osobistej. 

– „Wieczór Kolęd i Pastorałek” – 19 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Wieczór Kolęd i Pastorałek.
W świątecznej scenerii, przy akompaniamencie przygotowanych melodii, zostały wyśpiewane znane kolędy i mniej rozpoznawane pastorałki przez uczniów, rodziców, nauczycieli i gości. Uczennice klasy V, Hanna Małys i Anastasiia Pryshliak wykonały pastorałkę pt. „Pastorałka pełna radości”. Wspólne kolędowanie połączone z kiermaszem bożonarodzeniowym upłynęło nam w radosnej atmosferze. Wykorzystując sprzęt w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie mieli możliwość uwiecznienia nastrojowych chwil i poczuć namiastkę świąt zbliżających się wielkimi krokami.

– Roboty Photon pozwalają uczniom nie tylko na doskonalenie umiejętności programowania, ale również utrwalają wiedzę zdobywaną na innych przedmiotach. W trakcie zajęć „Skarby z grodu Mieszka”, uczniowie kl. IV doskonalili umiejętność pisania i modyfikowania programów, myślenie algorytmiczne, pracę w zespole oraz utrwalali wiedzę zdobytą na lekcjach polskiego i historii. Pomoce do zajęć – lunulę, tarczę oraz konika wydrukowano w naszej szkole na drukarce 3D.

„Wiedza o przeszłości pozwala lepiej rozumieć współczesność, dlatego tak ważna jest edukacja i nasz udział w akcji Żonkile. W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim pokażmy, że łączy nas pamięć”…

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, upamiętniającej 81 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Jeszcze w październiku sadziliśmy cebulki żonkili w naszym szkolnym ogródku, które teraz wiosną cieszą nasze oczy.  Przygotowane wcześniej szablony, z których stworzyliśmy papierowe kwiaty, rozdaliśmy mieszkańcom, przypominając im o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski. Każdy obdarowywanych żonkilem rozumiał charakter i sens akcji, a uczniowie szybko je rozdali, ciesząc się z udziału prowadzonych działaniach o charakterze wolontariatu. Do utrwalenia wydarzenia wykorzystano sprzęt udostępniony w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”.     

Dnia 22 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. W związku z 1058 rocznicą tego wydarzenia, w naszej szkole 15 kwietnia odbyło się przedstawienie – inscenizacja Chrztu Mieszka I.  Uczniowie klas II-VIII w pięknych strojach próbowali oddać czas epoki recytując swoje kwestie, dzięki czemu najmłodsi uczestnicy mogli lepiej zrozumieć doniosłość tamtych chwil, które decydowały o państwowości naszego kraju.  Obejrzeliśmy też prezentację multimedialną, która miała na celu zapoznać nas z rysem historycznym Chrztu Polski. Na koniec wszyscy z zadumą wysłuchaliśmy najstarszej polskiej pieśni z przełomu XIII i XIV wieku – Bogurodzicy. Do utrwalenia wydarzenia wykorzystano sprzęt pozyskany z projektu „Laboratoria Przyszłości”. Młodzi aktorzy spisali się świetnie…                                          

Dziennik elektroniczny LIBRUS
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Godziny dzwonków

1. Lekcja 8.00 – 8.45

2. Lekcja 8.50 – 9.35

3. Lekcja 9.45 – 10.30

4. Lekcja 10.45 – 11.30

5. Lekcja 11.40 – 12.25

6. Lekcja 12.35 – 13.20

7. Lekcja 13.35 – 14.20

8. Lekcja 14.25 – 15.10

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Skip to content